سنجش تراکم استخوان
سنجش تراکم استخوان BMD
می 13, 2014
نوار عصب و عضله EEG
سپتامبر 24, 2019
نمایش همه

ام آر آی آرتروگرافی

این متن یه چکیده از پست شماست که می توانید از قسمت تنظیمات صفحه در گوشه بالا سمت چپ آن را انتخاب نماید این متن یه چکیده از پست شماست که می توانید از قسمت تنظیمات صفحه در گوشه بالا سمت چپ آن را انتخاب نماید

 

ام آر آی آرتروگرافی روشی است برای برسی داخلی مفاصل بدن که با ترزیق ماده ی جاجب در مفصل با دستگاه ام آر آی صورت می گیرد

آرتروگرافی اندام دو نوع می باشد ، اندام فوقانی و اندام تحتانی

آرتروگرافی اندام فوقانی شامل مچ دست آرنج وشانه می باشد آرتروگرافی اندام تحتانی شامل آرتروگرافی مچ پا زانو ومفصل هیپ است .

1

- آرترو گرافی مچ دست :

برسی داخلی مچ دست با ترزیق ماده ی حاجب غیریونی به داخل کپسول مفصلی را آرتروگرافی مچ دست می نامند .

2

- آرتروگرافی آرنج :

مطالعه رادیولوژیک فضای مفصلی داخل ارنج با تزریق ماده حاجب محلول درآب غیرروغنی ارتروگرافی ارنج نامیده میشود.این روش نسبت به سایر مفاصل کمتر متداول است.

3

- آرتروگرافی مچ پا :

مطالعه ی رادیولوژیکی مفصل مچ پا با تزریق ماده ی کنتراست زا را میگویند که به روشهایی که در مراحل ارتروگرافی اندام فوقانی گفته شد انجام میشود.

4

- آرتروگرافی زانو :

مطالعه ی پرتوشناختی مفصل زانو با تزریق ماده ی حاجب را آرتروگرافی زانو میگویند.

5

- آرتروگرافی مفصل ران :

مطاله ی رادیولوژیکی مفصل ران با ترزیق ماده ی حاجب محلول درآب غیر یونی که اغلب به روش کنتراست ساده صورت می گیرد را آرتروگرافی هیپ می گویند.

نحوه انجام آزمایش : ابتدا بصورت AP با چرخش به داخل وخارج بازو ونمای آگزیال بیمار روی تخت قرار گرفته وعضلات را شل کرده بازوی مورد نظر با ابداکسیون از تنه دور شده و تا حد امکان به خارج می چرخد . ضدعفونی کردن مفصل شانه سوزن ترزیقی نازک وظریف ودارای برش کوتاه است که سطح آنرا با Noracaine ،1% آغشته کردیم تا مسیر محل ترزیق بی حس شده وبدون درد باشد . حدود 6-8 میلی لیتر بسته به حجم وظرفیت ماده ی کنتراست زا ترزیق می شود در صورت دابل کنتراست بودن ،3-5 میلی لیتر همراه با 15 سانتی متر مکعب هوا در محل موردمورد نظر ترزیق می شود. تمامی این مراحل با کمک دسگاه سی تی اسکن کولتی اسلایس و یا رادیوگرافی نجام می شود  مرحله آخر تحت دستگاه MRI مورد برسی قرار می گیرد.

تماس و مشاوره با مرکز تصويربرداري پزشكي گاندی : 88190788 -88195457

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نوزده =